ذهن طلایی 
 

وقتی اورکات نمی شمارد...

 
یکشنبه ۱۳۸۳/۱٢/٢۳

 

تا حالا به Data Structure (ساختمان داده) ای که تو orkut به کار رفته فکر کرده اید؟

من همیشه بهش فکر می کنم.

اوایل فکر می کردم یه سری tree هستند. این tree یه ريشه داره که خود آقای orkut هست. بچه های اين ریشه افرادی هستند که خود orkut دعوتشون کرده و این والد و فرزندی ادامه پیدا می کنه تا به شما ها می رسه.

بعدا به نظرم اومد که Tree نمی تونه باشه. چون ممکنه :

A رو شما دعوت کرده اید. تو درخت A  می شه بچه ی شما و شما والدید. از طرف دیگه A دوستی به نام B داره. اگر فرض کنید که شما و B هر دو بچه يک والد مشترک باشید اونوقت "دور" به وجود می یاد و دیگه  tree نیست بلکه فقط یه گرافه.

 

از طرفی فوق العاده احمقانه است که این گراف ناهمبند باشه. ولی من تو اورکات دیده ام که بعضی از افراد هیچ friend ای ندارند. یعنی احتمالا اول یه نفر اونا رو دعوت کرده و بعد اونا این آدم رو از تو Friend list شون پاک کرده اند. در نتیجه دیگه friend  ای ندارند. پس فقط می شن یه node تنها . حتی اگر این آدم کلی friend دیگه رو خودش دعوت کرده باشه اما این friend هابه هیچ عنوان به هیچ یک از افراد دیگر موجود در گراف اصلی متصل نباشند باز هم ناهمبند می شود. با این تفاوت که اون دفعه يه دونه نود بود، این دفعه یه گرافه که به گراف اصلی هیچ اتصالی نداره.

نمی دونم خوب توضیح دادم یا نه. ولی اگر آدمها بتونن به این طریق گراف های ناهمبند تو اورکات درست کنند : می دونید چه وضع احمقانه ای پیش می آید.

شاید علت اینکه اورکات گاهی نمی تونه تعداد fan  ها و Friend های شما رو درست بشمره و شما نمی تونید به اندازه کافی به بقیه پز بدید همینه.

 مثلا 50 تا fan دارید : اورکات می نویسه 20 تا . و این به نظر شما گاها از فحش هم بدتره . مگه نه؟؟؟؟

 

 
٢:٤٥ ‎ق.ظ

 
LOGO
godaddy analytics